Tagasi tööle peale lapse saamist

Uskumatu, et Pisikese E sünnist on möödas juba 1 aasta ja 3 kuud. Töölt jäin “puhkusele” isegi 3 kuud enne seda, sest võtsin välja kogunenud päevad ja raseduspuhkuse. See poolteist aastat on möödunud väga kiiresti. Minu sellesse eluperioodi jäävad mitmed suuremad elukogemused ja muutused. Rasedus, sünnitus ja lapse esimene eluaasta. Kohanemine uue rolliga lapsevanemana ning muutused nii kehas, toitumises kui ka mõttemaailmas. Tõeliselt eriline on olnud niivõrd lähedalt näha elu arenemist ning kogeda järjest kasvavat kiindumust oma lapse vastu.DSC03707 (1000 x 532)

Jäänud on veel loetud päevad ja olengi tagasi tööl. Ühest küljest ootan seda, kuid samas on kahju ka. Pisikese E esimese eluaastaga seonduv on olnud üsna väljakutseterohke. Osa sellest ongi tavapärane lapse kasvamine ja lapsevanema elu, kuid teisalt on mõjutanud ka tema eripärad ning minu ja lapse isa kohanemine uue elukorraldusega. Mured Pisikese E seedimisega peamiselt esimesel poolel eluaastal ning siiani mitmete ärkamistega ööd ja kolm lühikest und päeval. Põnni isa erinev töögraafik ja muud elukorraldusest tulenevad erisused. Õnneks ei ole aga haigused ja õnnetused meid sisuliselt üldse kimbutanud ning meil on palju rõõmsalt koosveedetud aegu, põnevaid tegevusi ja üheskasvamist.

Ootusärevus

Ahvatlev on mõte sellest, et saan millelegi keskenduda ja tegutseda nii, et ma ei pea samal ajal tundma muret ning pingsalt jälgima, et keegi ei kukuks, end ära ei lööks, midagi sobimatut suhu ei paneks ning oleks muidu rahul ja hoolitsetud. : ) Eriti, kui arvestada Pisikese E päevaseid pooletunniseid uinakuid, siis suurem osa kodutöödest, söögitegemisest ja muudest asjaajamistest käib meil sisuliselt alati koos. Mis tähendab, et see võtab üldiselt rohkem aega, on pingelisem ja väsitavam. Samas on see muidugi ka toredam ja nüüd juba kasulikum, et põnn saab tasapisi tegevustega tutvust teha ja ehk peatselt ka ise kaasa lüüa. Nii et püüan end vaimselt valmistada ette hommikusteks mõnusateks rongile jalutamisteks, intensiivseks päevaseks töötegemiseks ning õhtusemaks ajaks lapse, pere või isendaga. Tehes seda kõike võimalikult kohal olles ja pühendunult. Tööga olen end jooksvalt kursis hoidnud, nii et erilisi üllatusi olema ei peaks. Tean juba ette, et kohe läheb kiireks tegutsemiseks.

Kahjutunne

Teisalt on mul kahju, et see hoopis teises ajarütmis kulgev eluperiood läbi saab. Tunduvalt harvem hakkab olema selliseid kulgemise päevi, mil teeme ilusa ilma korral jalutuskäike looduses, käime pä_DSC1260 (800 x 841)evasel ajal koos külas või hoopis poest läbi. Võtame toidu kaasa, teeme ühise pikniku ja murul mängimise või muudame sujuvalt plaane. Kõige rohkem hakkan puudust tundma päevastest ühistest uinakutest ning rahulikust tissitamisest nii, et Pisike E vaatab mulle sügavale silma sisse ja on hästi kaisus. Tunnen ka seda, et äkki oleks ikka veel rohkem saanud põnniga koos teha ja erinevates tundides käia ning vähem igapäevatoimetusi ja muid küll ka vajalikke asjaajamisi teha. Muidugi olen aktiivselt temaga aega veetnud, mänginud ja müranud ning looduses jalutamas, mänguplatsidel ja külas käinud. Ta on saanud ka ise mänguasjadega mängida ning kodus aktiivselt ringi liikuda, uudistada ja turnida. Aga ikkagi, äkki oleks pidanud, saanud ja võinud rohkem? Võib-olla kehtib ka siin see, et hakkame veelgi enam väärtustama seda, mis muutumas on.

Issiga kodus!

Väga positiivne on aga see, et järgnevaks kaheks kuuks jääb lapse isa põnniga lapsehoolduspuhkusele. Nii et nüüd on neil võimalus oma sidet veelgi tugevdada ja igapäevaselt koos olla. Pikalt langes Pisike E eest hoolitsemine suures osas minu kanda, olin ju mina kodune ja põnni isal veidi nihkes graafikuga töö ning veel mõned põhjused. Paar kuud aga oleme järjepidevalt kasutanud viisi, millega olema mõlemad rahul ja otsustanud ka edaspidi kasutada. Nimelt oleme teinud nii, et töönädalal on ühel vanemal kaks vabamat õhtut ja kaks teisel ning ühe päeva peale tööd veedame kolmekesi näiteks ujumas käies. Nädalavahetusel on kummalgi üks päev koos lapsega olemiseks ja üks nö vabam päev, mida saab täpselt endale soovitud viisil kasutada. Näiteks üksinda kuskil üritustel käies, lugedes ja kirjutades või hoopis midagi koos kahe või kolmekesi tehes. Niimoodi oleme tundnud, et saame piisavalt aega omaette olemiseks ja puhkamiseks, kuid ka koos olla ja pühenduda.

DSC03312 (600 x 287)

Rinnaga toitmist plaanin jätkata seni, kuni piima jagub ja põnn soovib. Esialgu imetan hommikul enne tööle minemist ja samuti õhtul peale töölt naasmist. Tõenäoliselt jääb alguses alles ka mõni öine toitmine ja rinnaga uinuma aitamine. Arvan, et nüüd kujunevad uued magamamineku harjumused ka mõnevõrra kergemini, sest sisuliselt kõik päevased magamajäämised saavad olema ilma vahetult enne rinna toitmiseta. Muidu on lisaks õues jalutamisele ja autos uinumistele ka sellisel viisil uinumist ette tulnud. Nüüd hakkab magama jääma ka issi kaisus ja toel. Usun, et peatselt jääb ta ka õhtul iseseisvalt kergemini magama ja öistel ärkamistel piisab ka issi rahustamisest. Eks alguses aitan ärkamisel uuesti uinuda ja järjest enam hakkab issi omalt poolt seda tegema.

Tulevikumõtted

Sügiseks soovime leida lahendust, et Pisike E saaks suuremas osas meiega edasi olla, lastesõime teda panna ei taha. Tõenäoliselt leiame mõne väiksema erahoiu, kus ta saab 2-3 tundi päevas olla ning võimaluste piires vähendada oma töökoormust või muuta töötamisviisi nii, et ei peaks täiskoormusel vähemalt kontoris olema. Oleme mõlemad seda meelt, et esimesed eluaastad on eriti olulised lapse kujunemisele ning lähedus vanematega suurendab turvatunnet ja toetab arengut positiivselt. Regulaarselt täiendame ka enda vanemlikke oskusi käies loengutel ja lugedes raamatuid. Osa kooskasvamisest ja lapse kasvatamisest on küll väga loomulik, kuid on ka seda, mida on mõistlik targemate ja kogenenumate toel arendada ja uurida.

Ma olen tõeliselt tänulik selle ajaperioodi eest oma elus. Olen õnnelik, et Pisike E on siia maailma tulnud oma rõõmu, kiindumist, siirust ja ausust jagama ning mind paremaks inimeseks saama julgustama. : )

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s